6 تفاوت مدرسه‌ی هوشمند و معمولی

6 تفاوت مدرسه‌ی هوشمند و معمولی
30آذر

6 تفاوت مدرسه‌ی هوشمند و معمولی

مدرسه‌ی هوشمند براساس یک سیستم آموزشی نگرش‌محور و بسیار ارزشمند بنا شده که دغدغه‌ای فارغ از مباحث درسی و کتابی دارد. فرزندان شما در مدرسه‌ی هوشمند یاد می‌گیرند که در دنیای امروزی، فقط سخت‌کوشی ضامن موفقیت آن‌ها نیست. آن‌ها می‌آموزند که باید «هوشمندانه» عمل کرد تا بتوان با کمترین تلاش، بیشترین بهره‌وری را به دست آورد. کدام بچه‌ای را می‌شناسید که از این معادله‌ی جذاب استقبال نکند؟

چرا به مدارس هوشمند نیاز داریم؟

چرا به مدارس هوشمند نیاز داریم؟

زیرا در مدرسه‌ی هوشمند، فرزندان شما یاد می‌گیرند که چگونه در دنیای سریع و متکی به تکنولوژی امروزی، راه هوشمندانه را انتخاب کنند. تحقیقات نشان می‌دهند مردم جهان نسبت به 20 سال گذشته با سرعت بیشتری راه می‌روند، بیشتر از 15 ثانیه نمی‌توانند برای رسیدن آسانسور انتظار بکشند و در موزه‌ها بیشتر از 3 ثانیه برای دیدن آثار هنری وقت صرف نمی‌کنند! همه‌ی این‌ها یعنی «جهان بر مدار سرعت!» در چنین جهانی باید سعی کرد راهی کوتاه‌تر، سنجیده‌تر و هوشمندانه‌تر پیدا کرد تا با سرعت بیشتری به مقصد رسید. دیگر زمان آن نیست که معلم‌ها و دانش‌آموزان، دقایقی از کلاس را به پیداکردن تخته‌پاک‌کن و ماژیک/گچ اختصاص دهند؛ در دنیای امروزی حتی باید عرق‌ریختن را هم هوشمند‌سازی کرد! البته گفتنی است که مدرسه‌ی هوشمند باعث باهوش‌شدن فرزند شما نمی‌شود. این موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. اما نکته‌ی بسیار مثبت آن است که مدرسه‌ی هوشمند تجربه‌ی یادگیری از طریق روش‌های جدید و جذاب را در اختیار بچه‌ها قرار می‌دهد. ماحصل چنین تجربه‌ای می‌شود بهینه‌سازی دانش و افزایش قدرت یادگیری آن.

ویژگی‌های مدرسه‌ی هوشمند چیست؟

پیش از آنکه بخواهیم به‌تفصیل درباره‌ی تفاوت‌های مدارس هوشمند و مدارس عادی صحبت کنیم، لازم دانستیم که چکیده‌ای از ویژگی‌های یک مدرسه‌ی هوشمند را در اختیار شما قرار دهیم. به‌صورت کلی، در مدرسه‌ی هوشمند فرزندان شما یاد می‌گیرند تعامل و ارتباط بیشتری با درس و معلم خود داشته باشند؛ دیگر قرار نیست معلم‌ها متکلم وحده و دانش‌آموزان مستمع محض باشند. علاوه بر این، حتماً دیده‌اید که فرزندان شما علاقه‌ی بسیار زیادی به استفاده از دستگاه‌های هوشمند و ابزار الکترونیکی دارند؛ لذا در مدرسه‌ی هوشمند بچه‌ها یاد می‌گیرند که چگونه می‌توان از این تجهیزات به‌روز در جهت رشد فردی استفاده کرد و آسیب درسی ندید. به‌صورت کلی، چنین محیطی درهای بی‌شماری از روش‌های جدید یادگیری را برای یک جلسه‌ی آموزشی هیجان‌انگیز و جذاب باز می‌کند. سعی شده که در مدرسه‌ی هوشمند، جلسات آموزشی طوری برگزار شوند که به‌جای چرت‌زدن بچه‌ها و سخنرانی‌های کسل‌کننده سخنرانان، محیطی پویا و درگیرکننده به وجود آید.

بیایید به تفاوت مدارس سنتی و مدارس هوشمند نگاهی بیندازیم

بیایید به تفاوت مدارس سنتی و مدارس هوشمند نگاهی بیندازیم

 

1. خطای انسانی!

گاهی‌اوقات خطاهای انسانی می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد. به‌طور مثال، در مدارس سنتی که اطلاعات دانش‌آموزان به‌صورت دستی وارد دفتر می‌شود، این کار به‌شدت وقت‌گیر بوده و احتمال بروز خطا در آن بسیار زیاد است؛ اما در مدرسه‌ی هوشمند، صفر تا صد مدیریت یک مدرسه توسط سیستم‌های هوشمند انجام می‌گیرد. با این روش، کارها سرعت پیدا کرده و احتمال بروز خطاهای انسانی به صفر می‌رسد. همچنین می‌توان از فرایند خودکار برای نگهداری داده‌ها در سیستم ثبت اطلاعات استفاده کرد.

2. یادداشت‌برداری نوین

اثر یادداشت های بی‌محابایی که معلم‌ها به ما می‌دادند، هنوز روی انگشت برخی از ماها دیده می‌شود! یکی از خسته‌کننده‌ترین بخش‌های آموزش سنتی، یادداشت‌برداری هنگام تدریس است. دانش‌آموز نه متوجه می‌شود چه می‌شنود و نه می‌داند چه می‌نویسد. اما در مدرسه‌ی هوشمند، یادداشت‌برداری‌ها به‌روش‌های جدید، جذاب و نوآورانه صورت گرفته و بچه‌ها می‌توانند به کمک قلم‌های الکترونیکی، زبانه‌ها و تایپ، مباحثی را که روی مانیتور تدریس می‌شوند برای خود علامت‌گذاری کنند؛ روشی مؤثر و جالب برای یادگیری مطالب آموزشی.

3. این آیتم: حمل کیف مدرسه!

اگر به آقای فرامرز خودنگاه (داور مسابقات قوی‌ترین مردان ایران) پیشنهاد آیتم حمل کیف مدرسه را بدهیم، به احتمال خیلی زیاد قبول خواهد کرد! گاهی‌اوقات حجم وسایل داخل کیف مدسه آن‌قدر زیاد است که حمل آن برای بچه‌ها عذاب‌آور می‌شود. حتی اگر بخواهیم سختی حمل کیف را نادیده بگیریم، آسیبی که چنین وزنی به مهره‌های کمر و مفاصل زانو و شانه وارد می‌کند، قابل اغماض نخواهد بود. بچه‌ها در سن رشد هستند و حمل این کیف‌ها می‌تواند صدمه‌ای جبران‌ناپذیر به وجود آورد. ازهمین‌رو، مدرسه‌ی هوشمند با اختصاص‌دادن یک دستگاه به تمام دروس، حجم محتویات داخل کیف مدرسه را به‌شکل حیرت‌انگیزی کاهش داده است. به این صورت که فرزندان شما فقط با داشتن یک لپ‌تاپ یا تبلت، می‌توانند تمام مباحث درسی را در کنار خود داشته باشند. در مدرسه‌ی هوشمند، فرزندان شما می‌توانند فقط با یک جست‌وجوی ساده، به مطالبی که نیاز دارند سریعاً دسترسی پیدا کنند.

4. غیبت باکیفیت!

در مدارس سنتی اگر دانش‌آموزی چندجلسه غیبت کند، به‌سختی می‌تواند دروسی را که از دست داده، مجدداً دریافت کند و یاد بگیرد. این موضوع تأثیر منفی زیادی در نمرات او خواهد داشت. اما در مدرسه‌ی هوشمند، تمامی جلسات درسی ضبط و در اختیار دانش‌آموزان قرار داده می‌شود. در این شرایط، هم دانش‌آموزانی که سر جلسه حاضر بودند می‌توانند نکات مهم را مجدداً دریابند و هم افرادی که غایب بودند قادر خواهند بود آموزش کامل جلسات را دریافت کنند.

5. صرفه‌جویی هوشمندانه

تابه‌حال برای خرید کتاب، قلم، دفتر و کتاب‌های کمک‌آموزشی چه میزان هزینه کرده‌اید؟ در مدارس سنتی مجبور هستید هرساله هزینه‌های زیادی را بابت خرید نوشت‌افزارها کنار بگذارید؛ آن هم با قیمت‌های فزاینده‌ای که پیدا کرده‌اند! اما در مدرسه‌ی هوشمند شما یک سرمایه‌گذاری اولیه بابت خرید تجهیزات الکترونیکی انجام می‌دهید و در سال‌های آینده، نتیجه‌اش را دریافت می‌کنید. تنها هزینه‌ای که ممکن است شما پس از سال اول متحمل شوید، هزینه‌های مربوط به نگهداری و به‌روزرسانی دستگاه است. فرزندان شما می‌توانند اطلاعات هرپایه را در حافظه‌ی دستگاه نگهداری کنند و هر زمان که به آن ها نیاز داشتند، با یک جست‌وجوی ساده به آن‌ها دست یابند. این ویژگی در سال کنکور به‌شدت به کمک فرزندانتان خواهد آمد. با مدرسه‌ی هوشمند شما از شر جعبه‌های مملو از کتاب خلاص خواهید شد.

6. شکوفایی بچه‌های خجالتی!

همان‌طور که پیش‌تر هم به آن اشاره کردیم، در مدرسه‌های سنتی معلم به‌تنهایی صحبت می‌کند و دانش‌آموزان باید ساعت‌ها به حرکت لب معلم نگاه کنند! اما در مدرسه‌ی هوشمند این‌گونه نیست. مدرسه‌ی هوشمند محیطی تعاملی برای یادگیری دانش‌آموزان فراهم می‌کند. بچه‌ها با روش‌های مختلف، در مباحث آموزشی شرکت و اظهارنظر می‌کنند. وقتی بچه‌ها خودشان وارد موضوعات درسی شوند، درس را بهتر یاد می‌گیرند. چنین فضای تعاملی و پویایی سبب شده حتی بچه‌های خجالتی هم از پیله‌ی خود خارج و وارد گفت‌وگو شوند. استفاده از آزمون‌های سرگرم‌کننده، فیلم‌های آموزشی و کارگاه‌های آنلاین، شرایطی را فراهم کرده که هیچ دانش‌آموزی نتواند از واردشدن به گفت‌وگوهای درسی خودداری کند. مدرسه‌ی هوشمند این امکان را به دانش‌آموزان می‌دهد که حتی خارج از فضای مدرسه، ارتباطشان با معلم از طریق ایمیل و سایر راه‌های ارتباطی نوین، حفظ شود. ارتباط از طریق ایمیل، برای فرصت‌های شغلی آینده‌ی فرزند شما بسیار اهمیت خواهد داشت. فراموش نکنید که در کنار هوشمندسازی مدارس، کسب‌وکارها هم به‌سمت الکترونیکی‌شدن سوق پیدا کرده‌اند.

 

مدرسه‌ای تمام‌هوشمند مثل مدرسه‌ی علوی

مدرسه‌ای تمام‌هوشمند مثل مدرسه‌ی علوی

در انتخاب یک مدرسه، سطح کیفی فعالیت‌های آموزشی آن باید برایتان از اهمیت فراوانی برخوردار باشد. مدارس هوشمند علوی از نوین‌ترین و کاربردی‌ترین متدهای آموزشی روز بهره می‌برند. علاوه بر این، کادر دبیران و عوامل مدارس هوشمند علوی از افرادی مجرب و کاربلد تشکیل شده که به نظام آموزشی نوین و هوشمند، به‌خوبی واقف‌اند. در همه‌ی مدارس هوشمند علوی، تمرکز بر افزایش خلاقیت دانش‌آموزان در چگونگی حل مسائل است. مدرسه‌ی هوشمند علوی در تلاش است تا با آموزش‌های برتر و هوشمندانه، نسلی را به کشور معرفی کند که قادر باشند در بخش‌های مختلف و در بالاترین سطح کیفی، به ایفای نقش بپردازند.

نظرات

مطالب مرتبط